tomek kasprzakTomasz Kasprzak

urodzony: 25 lutego 1973 roku w Poznaniu
wzrost: 180 cm
włosy: blond
oczy: piwne z tendencją do zieleni
znaki szczególne: na razie brak

Życiorys, z wyraźnym wskazaniem na wątek lutniczy:
Na początku było jak zwykle: beciki, przedszkole, szkoła muzyczna, radość dzieciństwa itp., itd...
Rok 1988-czas zmian!
Coś mnie podkusiło; zamieniam klarnet na kontrabas i biorąc dłuto do ręki (mało co sobie nie uciąłem paluchów) rozpoczynam naukę lutnictwa w Liceum Muzycznym im. M. Karłowicza. Piękny czas! Prowadzący prof. Antoni Krupa. Instrumenty dyplomowe: skrzypce, wiolonczela 3/4. To był numer! Pamiętam że w radości tworzenia, wraz z kolegą przepunktowaliśmy spód tej beczki na wylot! Cóż za wzorek... Z racji naszych niekonwencjonalnych rozwiązań akustycznych nazwaliśmy to „figurami Hladniego” ;-) Chodzą słuchy, że to obecnie najbardziej pożądany instrument w szkole!...”
Rok 1992-brnę dalej.
Akademia Muzyczna im. w Poznaniu, Katedra Lutnictwa Artystycznego
Prowadzący i promotor – prof. Andrzej Łapa. Praca magisterska „Zagadnienia związane z konstrukcją i rozwojem formy kontrabasu”, Instrument dyplomowy - kontrabas. W 1997 oprawiam w ramkę „Dyplom magistra sztuki lutniczej”
Lata 1998-1999 - podróże krztałcą.
Praktyka w zakresie prac konserwatorskich w Pracowni Jacka Steczkowskiego w Leuven, Belgia. Odkryłem tam świat naprawdę starych instrumentów i naprawdę zniszczonych. No i oczywiście sporo genialnych myków przywrócenia im dawnej świetności. Czasem przypomina to zabawę puzzlami i to lekko wybrakowanymi.
Dzisiaj prowadzę własna pracownię budowy i konserwacji instrumentów lutniczych i nic nie wskazuje na to by miało się coś w tym zakresie zmienić. Choć oczywiście marzenia o zostaniu operatorem koparki - jak najbardziej żywe!
Od roku 2003 członek Polskiego Związku Artystów Lutników.

Miedzy pierwszym a ostatnim zdaniem tego życiorysu udało mi się stworzyć:
dziesięcioro skrzypiec, altówkę, wiolonczelę, dwa kontrabasy, bouzuki irlandzkie, surdynkę i jeszcze parę innych dziwnych tworów muzycznych nie wartych większej uwagi. I co z tego mam? ;-)
Moje pasje instrumentalne realizuję grając na kontrabasie i współpracując z zespołami wykonującymi muzykę rozrywkową, autorską i ludową. Pamparampam pa

Konkursy lutnicze:

Pracownia Lutnictwa Artystycznego :: os. Zwycięstwa 26/101, Poznań
tel.: Tomasz: +48 791 977 630, e-mail: tom@kontrabas.com.pl, Michał: +48 601 696 474, e-mail: michal@kontrabas.com.pl